Poniedziałek Wielkanocny 2020 – transmisja online na stronie facebooka Wiadomości gminnych CZERNICHOWSKICH z kościoła w Rybnej

W Poniedziałek Wielkanocny 2020 (13 kwietnia) odbyła się kolejna transmisja online mszy św. o godz. 11 z kościoła z Rybnej (gmina Czernichów) dostępna na stronie Wiadomości gminnych CZERNICHOWSKICH na facebooku. Skorzystało z niej ok. 140 internautów (urządzenia odbiorcze). Transmisja zrealizowana została bez żadnych zakłóceń i w dobrej jakości obrazu i dźwięku.

Mszę odprawił ks. Mariusz Kopacz, który zamiast homilii odczytał list rektora Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, ks. prof. Wojciecha Zyzaka. To już wieloletnia tradycja, że w drugi dzień Świąt Wielkanocnych przypomina się wiernym z archidiecezji krakowskiej o tej właśnie uczelni. Jej historia splata się nierozerwalnie z biografią papieża Polaka Jana Pawła II. Początek dał jej Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1942 roku na tajnych kompletach zaczął studiować Karol Wojtyła, kleryk działającego wówczas w podziemiu krakowskiego seminarium duchownego. Trzy lata później, po wyzwoleniu, został młodszym asystentem na tymże wydziale, który niedługo potem został zlikwidowany przez władze komunistycznej Polski po jego wyjeździe na studia do Rzymu. Ale w 1974 roku już jako arcybiskup krakowski nadał wydziałowi przyznany mu przez Kongregację Wychowania Katolickiego tytuł „Papieski”. Następnie jako papież przekształcił w 1981 roku Papieski Wydział Teologiczny w Papieską Akademię Teologiczną, którą dopiero w 1989 roku uznały polskie władze państwowe. Dzieło Jana Pawła II ukoronował jego następca na stolicy Piotrowej Benedykt XVI, który w 2009 roku powołał Uniwersytet Papieski w Krakowie w miejsce PAT. Nowa uczelnia świadoma swego posłannictwa formuje studentów w duchu nauczania jej wielkiego protektora Jana Pawła II.

Transmisja mszy odbyła się staraniem Rady Parafialnej parafii Rybna.             Władysław Tyrański

Author: WgCZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1