MAŁA POLSKA film dokumentalny

Władysław Maslowski założyciel Małej Polski

Film dokumentalny “Mała Polska – bibuła po krakowsku” Dariusza Walusiaka powstał w 2008 roku na zamówienie TVP Historia i w jesieni tego roku został po raz pierwszy wyemitowany na tej antenie. Film opowiada o tym, jak w warunkach stanu wojennego w Polsce produkowano nielegalną bibułę. Po 20 latach od wydania ostatniego numeru MP zarejestrowano wspomnienia kilkunastu osób opowiadających o czynnościach, jakie ludzie ci wykonywali przed laty na rzecz podziemnej gazety.

Firmę podziemną Mała Polska tworzyło 20-30 zwykłych ludzi pracujących dla niej po kilka godzin w tygodniu. Firma zorganizowana była na zasadach kapitalistycznych. Utrzymywała się ze sprzedaży nakładu, a z drugiej strony płaciła za wykonywane dla niej prace. Nie było to częste w tamtych czasach. Dzięki temu jednak MP ukazywała się regularnie co tydzień przez sześc lat – od 1983 do 1989 roku w nakładzie 2-3 tys. egzemplarzy.

Małą Polskę wymyślił i założył krakowski dziennikarz Władysław Masłowski. Był również jej pierwszym redaktorem do 1986 roku, kiedy zmarł nagle na zawał serca. Potem pismem kierowali Władysław Tyrański i Ewa Ryłko.