Projekt nazw ulic w Zagaciu. A może ulica Wisławy Szymborskiej?

Tylko do 11 lutego 2019 pełnoletni mieszkańcy Zagacia w gminie Czernichów mogą przedstawiać swoje uwagi do opracowania zawierającego schemat proponowanego przez wójta gminy przebiegu ulic oraz ich nazw w miejscowości Zagacie. Opracowanie to dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy, na stronie internetowej www.czernichow.pl, a także w formie papierowej (do wglądu) w UG Czernichów – Biuro Obsługi Klienta oraz u sołtysa Zagacia.

Uwagi, opinie oraz propozycje zmian do przedstawionego projektu, wraz z podaniem adresu zamieszkania osoby zgłaszającej, należy składać na piśmie w jednym z miejsc wyłożenia projektu (urząd gminy, sołtys Zagacia), lub przesłać pocztą na adres: Urząd Gminy Czernichów, 32-070 Czernichów, ul. Gminna 1, albo pocztą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje@czernichow.pl, lub też przekazać, wykorzystując elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu gminy (ePUAP).

Warto przypomnieć przy okazji, że na wystawie “Szuflada Szymborskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie, urządzonej w pierwszą rocznicę śmierci poetki w 2013 roku, pojawiło się jej zdjęcie pod tablicą drogową z nazwą Zagacia (fragment wystawy na zdjęciu obok). Tak więc niewątpliwie o istnieniu Zagacia wiedziała i jest niezbity dowód na to, że nawet tam była. Teraz społeczeństwo Zagacia ma szansę się jej odwzajemnić trwałym upamiętnieniem. Tylko czy znajdzie się pełnoletni mieszkaniec tej miejscowości, który zgłosi taką propozycję?

Dodać wypada, że Wisława Szymoborska, mieszkanka Krakowa, w latach 90. robiła sobie fotografie, przy przydrożnych tablicach z nazwami miejscowości o trochę dwuznacznej dla niej wymowie, jak np. w Polsce – Mizeria, Donosy, Sodom oraz nasze Zagacie, a w Australii – Neardental. Zdjęcia te oprawione w ozdobne zielone ramy (fotografowane tablice były zielone) wiszą od 2013 roku na wspomnianej wystawie w kamienicy Szołayskich w Krakowie. Tak Zagacie, dzięki polskiej noblistce, zyskało zupełnie za darmo swoje promocyjne okienko na świat. Czy odwdzięczy się jej tym samym?

Swoją drogą, co jest dwuznacznego w słowie oznaczającym ocieplanie chałup?

wt

PRZEBIEG ULIC W MIEJSCOWOŚCI ZAGACIE

ULICE_ZAGACIE

PROPONOWANE NAZWY ULIC W MIEJSCOWOŚCI ZAGACIE

Nazwy_ulic_-_Zagacie_28012019-1

Author: WgCZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 63 = 69